Skip to content

JAPON ASILLI ABD VATANDAŞLARININ TEHCİRİ…

Nisan 23, 2015

japon4

 

(Görsel 1: Japon asıllı ABD vatandaşlarının toplama kamplarına alınmak için teslim olması kararını bildiren ABD afişi)

Sözde Ermeni Soykırımı safsataları ile yatıp kalktığımız şu günlerde, Ermenilere uygulanan “TEHCİR” e farklı bir perspektiften bakmak istedim…

1941 Yılında Japon İmparatorluk Donanması, dünya harp tarihinin en önemli harekatlarından birini tertiplemiş ve 7 Aralık 1941’de Hawai’deki Pearl Harbor Limanına düzenlediği baskınla ABD’nin Pasifik Filosunu “kullanılamaz” hale getirmişti.

Pearl Habor Baskını, Dünya kamuoyunca ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesine sebep olan olay olarak kabul görür.

İşte Pearl Harbor Baskını sonrası Japon İmparatorluğu’na savaş ilan ederek 2. Dünya Savaşı’na fiili olarak dahil olan ABD, anakara dışında savaşa girmiş durumdayken, Kıta Amerika’da da bir dizi önlemler almak durumunda kalmıştı. Bu önlemlerden biri de ABD VATANDAŞI JAPONLARIN TEHCİRİ idi.

Amerikan Kamuoyunda başlayan Japon Fobisi, Japonya ile süregelen savaşa direk etki ediyordu. Paranoyaları ilemeşhur Amerikalılar bu Japon Fobisi’nden kurtulmak için bir dizi oyun tertiplemişti.

Tarihe, “Niihau Olayı” şeklinde geçen, Hawai’de yaşayan Japon asıllı 2 ABD vatandaşının, Pearl Harbor Baskınında esir düşen bir Japon pilotunu tutuklu bulunduğu hapisten kaçırıp serbest bırakması olayı ile Japon Fobisine karşı sert önlemler almak için geçerli mazeret kolayca bulunuyordu.

İşin aslı bu Niihau Olayı’nı tertipleyen CIA idi ve bu olay ile hükümetin uygulamaya geçirmeyi düşündüğü JAPON TEHCİRİ için haklı bir mazeret elde edilmişti.

Niihau Olayı sonrası ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt 2 Ocak 1942’de  9066 no’lu tehcir emrini çıkardı. “Executive Order 9066″ olarak bilinen bu tehcir kararı ile ABD’de yaşayan 130.000 Japon asıllı Amerikan Vatandaşı, zorla çeşitli toplama kamplarına götürüldü ve yaklaşık 4 yıl bu kamplarda ikamet etmek zorunda bırakıldı.

japon3

(Görsel 2: Toplama kamplarına sevk edilen Japon asıllı ABD vatandaşları)

18 Aralık 1944’te Amerika Yüksek Mahkemesi Japon asıllı vatandaşların geçerli bir sebep olmaksızın gözetim altına alınmasının legal olmadığına karar verdi ve 2 Ocak 1945’te 9066 no’lu tehcir emri iptal edildi. Gözetim altında tutulan Japon asıllı vatandaşlar tasfiye edilmeye başlandı. Tasfiye edilen her vatandaşa 25 $ nakit ve evlerine dönebilmeleri için birer  tren bileti verildi. Tasfiye edilen Japon asıllı Amerikan Vatandaşlarının büyük kısmı evlerine ve eski yaşamlarına dönerken bir kısmı ise anayurtlarına iadelerini istediler,  bu istekleri dönemin Amerikan Hükümeti tarafından kabul edildi. Son kamp 1946 Nisan ayında kapandı, bu kamp Peru’dan getirilip gözetim altına alınan Japonları ihtiva ediyordu.

japon2

(Görsel 3: Japon asıllı ABD vatandaşlarının tutulduğu AMACHE TOPLAMA KAMPI)

İşte Sözde Ermeni Soykırımını hükümet olarak kabul etmeyen “METZ YAGERN” yani “Büyük Felaket” olarak telaffuz eden, lakin hemen hemen tüm eyaletlerinde “soykırım” olarak kabul eden Amerika’nın hemen yakın geçmişindeki kara leke…

Daha bunun Kızılderili Soykırımı, Afroamerikan Köle Soykırımı konularına girmedik bile…

Her neyse. ABD’nin yapmış olduğu bu “gereksiz” tehcir, ile Osmanlı’nın yaptığı Ermeni Tehciri arasında benzerlik dahi yok…Zira ABD’nin tehcir ederek insanlık dışı şartlar altında yaşamaya zorladıkları  Japonlar, ABD savaştayken tek bir kurşun dahi atmamış, tek bir olaya karışmamış, ABD çıkarlarına aykırı tek bir harekete dahi katılmamıştı.

Oysa Osmanlı’nın tehciri pek çok haklı sebeplere dayanıyordu. Zira Osmanlı tabiyetindeki Ermeniler, Hınçak ve Taşnaksütyun gibi örgütler kurmuş, bu örgütlere bağlı silahlı milis çeteleri oluşturmuş ve Osmanlı ile fiili bir savaşa tutuşmuştu. Bunun dışında yine Osmanlı tabiyetindeki 100.000 civarı Ermeni Vatandaşı Rus Ordusu saflarına katılarak Osmanlı’ya karşı savaşmıştı. Bu durumda Ermeni Tehciri kadar haklı ve doğal bir karar olamazdı.

Bir yanda mecburiyetten Ermeni Tehciri yapmak zorunda kalan Osmanlı, diğer yanda keyfi bir şekilde, salt korkularına yenik düşerek Executive Order 9066 denilen bir insanlık ayıbına imza atan Amerika…

Şimdi sormak istiyorum, Batı’nın kendi utanç dolu tarihlerine bakmadan Türkün şanlı tarihine attığı bu çamur reva mıdır?

japon5

(Görsel 4: Japon asıllı ABD vatandaşlarının toplandığı toplama kamplarını gösteren harita)

Reklamlar
4 Yorum
 1. Haluk girci permalink

  Ben çok tatmin oldum. Ermeniler kendi kendilerini intihar ettiler kesin

 2. Omer permalink

  Merhaba, yazınını okudum ancak aklıma yatmayan bazı şeyler var. Bu konuyu salt korku olarak değerlendirmek ne kadar mantıklı?

  ABD asıllı japonlarin toplama kamplarında (o zamanlar anlamı yumuşatmak için merkez ismi kullanılmıştı malum nazilerden ötürü) çektikleri sıkıntı hakkında elde bir görsel yada yazılı bir belge varmıdır?

  Birde işin ilginç tarafı 30 bin adet Japon asıllı ABD vatandaşı toplama merkezlerinden geldikten sonra orduya yazılıyor.

  Takip edeceğim teşekkür ederim.

 3. İnsan Sükutu permalink

  Ben çok tatmin oldum. Kendi kendine intihar eden Ermeni’lerin toplu mezarları nerede? Neden soykırım vardır diyen kimse gelip bunların yerini bulmuyor, gel göster deyince kabul etmiyor?

  Neden Amerika’daki Kızılderili nüfusun çoğu katledildi? Neden Kızılderililerin %50-70’i işsiz? Neden öldürülen her yerli için 1 sterlin ödül verildi? Ermeni Ermeni diye sahte gözyaşı dökenler neden Amerikan yerlilerinin dramına hiç üzülmez? Neden Cezayir’de katledilenlere, Ruanda’da Tutsi soykırımına üzülmez? Acaba onlar insan değil de başka bir şey mi?
  ‘ama biz onlara da üzülüyoruz, bütün insanlar için üzülüyoruz’ diyen çıkarsa sormak lazım; kaç kere Kızılderilileri andın, kaç anma organizasyonu düzenledin?

  Medeniyetiniz gibi insanlığınız da yalan.

 4. Ne desek boş bu durumda. Ermeni katliamı denen bişey yoktur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: