Skip to content

ATATÜRK’ÜN FİLİSTİN ve İSLAM COĞRAFYASI HAKKINDAKİ TBMM KONUŞMASI

Temmuz 19, 2014

Türkiye Cumhuriyeti’nin İslam Coğrafyası ile münasebetleri hem kültürel, hem tarihi bir derinliğe ve de maneviyata sahiptir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Haziran 1937’de TBMM’de yapmış olduğu konuşmasında bu münasebete ve Arap Coğrafyası ve Filistin’in bizler için önemine ve neden önem vermemiz gerektiğine dikkat çekmiş,  konuşmasında gerek Filistin, gerek Arap ülkeleri ve gerekse de İslam’ın kutsal toprakları ile ilgili son derece sahiplenici ve cesur bir tavır ortaya koymuştur.

alıntı
Efendiler,
Araplar’ın, Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip bu sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür.
Arapların arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez.

Biz vakıa (gerçeği ifade edecek olursak) bir kaç sene araplardan uzak kaldık.
Fakat şimdi kendimize kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için islamiyet’in mukaddes yerlerini Musevilerin ve Hıristiyanlar’ın nüfuzunun altına girmesine mani olacağız.

Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz.

Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet’e lakayt olmakla itham edildik.
Fakat bu ithamlara rağmen peygamberin son arzusunu yani, “mukaddes toprakların daima İslam hâkimiyetinde kalmasını temin” için hemen bu gün kanımızı dökmeye hazırız.

Cedlerimizin, selahaddinin idaresi altında, uğrunda hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklardayabancı hâkimiyet venüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizibeyan edecek kadar bu gün, allahın inayeti ile kuvvetliyiz.

Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam âleminin ayaklanıp icraata geçeceğinden şüphemiz yoktur.”
alıntı

İşte bu yüzden Filistin topraklarına 1900’lü yılların başında yerleşen Yahudiler, bu topraklarda Atatürk’ün ölümüne değin, bir devlet kuramamış, hatta kurmaya teşebbüs dahi edememişlerdir.

Günümüzde sadece “kınama mesajı” yayınlamaktan başka bir varlık gösteremeyen siyasiler umarım Atatürk’ün bu cesur konuşması ve cesaretinden örnek alırlar. Alırlar ki, bu kahrolası Ortadoğu coğrafyasında barış tesis edilir.

Kaynak:
Arapça yayını: Bombay cronicle 27.07.1937
Türkçe yayını: Hâkimiyet-i milliye gazetesi

Reklamlar

From → atatürk

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: