Skip to content

LEBUNİUM MUHAREBESİ…

Ocak 16, 2014

 (ÇAKA BEY)

istanbul’un fethini 350 sene geciktiren, Türk ve Anadolu tarihi açısından fevkalade öneme sahip muharebedir.

1081 yılında izmir’i ele geçirerek burada ilk türk donanmasını bina eden çaka bey‘in asıl hedefi çanakkale boğazı’nı abluka altına almak ve trakya’ya geçerek istanbul’u batıdan sıkıştırmaktı.
doğu yakası(asya) anadolu selçuklu kontrolündeki bizans, batıdan da ablukaya alınarak fethi mümkün kılınabilirdi.

çaka bey, balkanlarda bulunan peçenek türkleri ile bu amaç için antlaşma yaptı, çaka bey denizden bizans’a ait sahil kent ve kasabalarını vuruyor, peçenekler de trakya’da akınlar yapıyordu.

lakin bu noktada bizans’ın en başarılı olduğu siyaset devreye girdi.
türk’ü türk’e kırdırma siyaseti

3 tarafı türkler tarafından kuşatma altında olan bizans, kendisine kurtarıcı olarak peçenekler ile düşman olan kuman türkleri‘ni seçti, kumanlar ile anlaşan bizans ordusu edirne yakınlarında lebunium denilen mevkide peçenek kuvvetlerini mağlup etti.

ne yazık ki çaka bey donanması ile zamanında peçeneklere yardıma gidemedi, bu muharebe sonrası trakya’daki müttefikini kaybeden çaka bey, aynı zamanda damadı olan anadolu selçuklu sultanı i. kılıç arslan’dan da gerekli desteği görmeyince bizans’a karşı yalnız kaldı.

muharebeden hemen sonra bizans donanması çaka bey’in elindeki midilli adasına saldırdı, çaka bey direndiyse de çok kayıplar verdi, midilli’yi bizans’a bırakarak izmir’e ricat etti.
çaka bey’in zayıflamasını fırsat bilen bizans donanması sisam adasını da ele geçirerek çaka bey’in izmir’de kurduğu beyliğe önemli bir tehdit haline geldi.

bu savaşın asıl dönüm noktası ise haçlı seferleri‘ni tetikleyici rol üstlenmesidir.

1071’den itibaren uzun yıllardır türkler karşısında sürekli mağlup olan ve eriyen bizans bu muharebe sonrası gelen zafer ve denizde çaka bey’e karşı kazandığı iki önemli muharebe sonrası türkler’i yenebileceğini düşünmeye başlamış, bu fikri avrupa hristiyan dünyasına empoze etmiştir.
bu muharebeye kadar türklerin yenilemeyeceğini düşünen avrupa ise bizans’ın ısrarlarına olumlu yanıt vermiş ve avrupa’da haçlı seferleri için kuvvetler toplanmaya başlamıştır.

türk’ün türk’e ettiği kötülüğü kimse yapmamıştır.

işte çaka bey, kuzey ege’de ve çanakkale boğazı civarında bizans’a boyun eğdiren ve batı anadolu’da hakimiyet sağlayan bu değerli komutan, bir türk boyu olan kumanlar’ın bizans ile kurduğu ittifaka mağlup olmuş, daha sonra da öz be öz damadı olan kılıç arslan tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

çaka bey’i zehirleten kılıç arslan da yine tabi olduğu büyük selçuklu sultanı ile çekişme halinde olması da tarihimiz açısından ayrı bir ibret vesikasıdır.

şu hale bakın ki,
çaka bey donanma oluşturuyor, peçenekler ile ittifak yapıyor ama bizans’la ittifak yapan kumanlar sayesinde mağlup oluyor, bu esnada o’na yardım etmesi gereken üstelik damadı olan kılıç arslan bir başka türk hükümdarı ile mücadele içinde olduğundan yardım edemiyor, yardım etmeyi bir kenara bırakın, çaka bey’i yanına çağırıp zehirletiyor.

bu ulusun kaderi bu mu?

 

 

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: