Skip to content

GEÇMİŞTE VE BUGÜN SURİYE ALEVİ DEVLETİ…

Temmuz 21, 2012

Son günlerde Cia kaynaklı istihbari bilgiler sayesinde necip Türk basınında kurulacağı yönünde haberleri yer alan, Ortadoğu’nun son yeni devleti olmaya aday ülke…

Esad ve yandaşlarının daha doğrusu Bop doğrultusunda yapılan yeni harita ve kadastro çalışmalarının bu son doktrini esasen bizler için yeni birşey değil…

Zira Suriye’nin batısında (Lazkiye-Tartus hattı) kurulması planlanan bu devlet yine emperyalistler tarafından Osmanlı’nın son yıllarında da kurulmuştu.

20. yüzyılın başında kurulan bu devletin bayrağı, parası, anayasası, kısaca bağımsızlık alameti olarak sayılabilecek her türlü unsuru mevcuttu, tabi bir de ismi vardı; ALAWi CEMAHiRiYESi…yani ALEVi CUMHURiYETi.

işte bugün Suriye topraklarında kurulması planlanan bu devlet, o zaman Osmanlı topraklarında kurulmuştu bile.

Tıpkı bir başka Osmanlı toprağı olan Trablus’ta(Libya) kurulan SiRENAYKA CEMAHiRiYESi gibi…
(bkz: SiRENAYKA/@protest sanayici)

Ne tesadüftür ki o gün, Osmanlı toprağında batılı emperyalistlerce kurulmaya zorlanan her iki devlet bugün de son zamanlara damgasını vurdu.

Libya’nın Sirenayka bölgesinde başlayan isyan hareketi Kaddafi iktidarını alaşağı etti ve tüm Libya’ya hakim hale geldi, Batı’nın kölesi oldu.

Suriye’de ise Alevi iktidara karşı başlatılan isyan neticesinde Alevi azınlık tekrar Akdeniz kıyısına sıkışmaya zorlanmaya çalışılarak yeni bir “Alevi Cumhuriyeti” kurulmaya çalışılıyor.

Birinci Alevi Cumhuriyeti Osmanlı’ya bağlıydı, Fransız mandasını reddetti, Fransız mandası altında mutlu ve mesut olan Sünni Araplar ise “Özgür Suriye”(!) adı altında Şam ve Halep’in sahibi oldu.
Lazkiye, 20.yy başında Alevi devletinin başkenti oldu. Osmanlı imparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkmasının ardından bugünkü Suriye toprakları Fransız Mandası’na girdi. Manda yönetiminin ilk yıllarında Fransızlara karşı ciddi bir meydan okuma, kırsal kesimden, özellikle de Nusayrilerin yaşadığı dağlık bölgelerden gelmişti. Nusayri Dağları’nda tam bir anarşi hüküm sürüyordu ve burası asi Alevi çeteleriyle doluydu. Yani daha önceki yönetimler gibi Fransızlar için de bölgede asayişi sağlamak pek kolay olmadı.

Bölgede, 1922’de Lazkiye ve Tartus kentlerini kapsayan Alevi Devleti kurulsa da bu ismi alması 1925 yılını buldu. Bölge 1930 yılında Lazkiye Sancağı adını aldı. Bölgenin 1936’da bağımsızlığını ilan eden Suriye’ye katılmasıyla özerkliği devam etse de devlet olarak varlığı resmen sona erdi.

Aynı bölge, 1939 yılında tekrar Suriye’den ayrılıp “Özerk Alevi Bölgesi” haline geldi. Bölgenin Suriye sınırlarına tekrar dahil olması ise, Suriye sınırlarının ilan edileceği 1944 yılının Haziran ayında gerçekleşti.

Sonra devir değişti, Baas rejimi ile birlikte Suriye’li Aleviler tekrar iktidarı ele geçirerek tüm Suriye’ye hakim oldu.

Peki neydi 2 milyon Alevi’yi 15 milyon Sünniye rağmen iktidara taşıyan şey?
yanıtı çok basit, bugün ülkemizde olduğu gibi Alevi kesimin hemen tamamı aydın insanlardan mürekkep.
yani eğitimli, dünyaya entegre olmuş, dini tek yaşam gailesi olarak görmeyen bu insanların zaman içinde sivrilerek önemli yerlere gelmesi şaşılacak birşey değil.

Ama Ortadoğu’da bugün savaş çanları yine çalıyor.
Abd’nin ve işbirlikçilerinin planlarını bozan Aleviler tasfiye edilerek Suriye tekrar özgürleştirilmek(!) isteniyor.

işte dün Suriye’yi sömürerek özgürleştirenlerin bugünkü versiyonlarının adı da dün olduğu gibi Özgür Suriye Ordusu(!)…

ne ironi ama…

ismin “Özgür Suriye” ama Batı’nın, özellikle Amerika’nın köpeği olmayı şimdiden kabullenmişsin.

Biz de özgürüz ya o yüzden mi Amerika’nın bir dediğini iki etmiyoruz?

 

(alawites in levant including demascus-şam’ı da içine alan doğu akdeniz’deki alevi populasyonu)

http://thelede.blogs.nytimes.com/2011/06/14/syrias-ruling-alawite-sect/

http://en.wikipedia.org/wiki/Alawite_State

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: