Skip to content

ERMENİLER VE ERMENİSTAN…

Ocak 5, 2012

rus çarlığı tarafından şişirilmiş, sovyet sosyalist soykırımlar birliği tarafından yaratılmış ve dünya coğrafyasına armağan edilmiş devlet.
bulunduğu coğrafya’ya “ermeniler’in anavatanı” denilerek göz göre göre yalan söylenir.
olsun.
yalancılar olacak ki gerçekler gün yüzüne çıksın.
tıpkı;
(bkz: urartular ın ermenilerin atası olduğu yalanı)
olduğu gibi.
evet ermeniler bu bölgenin halklarından biridir. lakin tarihin hiçbir döneminde bugünkü ermenistan’da populasyon olarak üstün olamamışlardır.

–alıntı–
Kafkasya Genel Valiliği tarafından oluşturulan Zakafkasya istatistik Komitesi tarafından yapılan nüfus sayım sonuçlarına göre; Erivan Vilayeti’nde yaşayan ahalinin dağılımına ait 1886, 1897, 1902, 1908, 1915, 1917 yıllarının istatistikleri, geçen yüzyıla yakın bir süre içerisinde, 1827’de, 25 bin yerli Ermeni ahalisi olan şimdiki Ermenistan arazisinde Ermenilerin sayısının, daha önce belirtilen iran’dan ve Türkiye’den Ermeniler’in göçürülmeleri ve bölgenin yerli halkı olan Türkler’in bölgeden uzaklaştırılmaya çalışılması ile arttığını ve Türk nüfusa oranla bir miktar üstünlük sağladığını göstermektedir.
Rus Kafkasya Genel Valiliği tarafından yayınlanan “Kavkazski Kalender”lerden çıkarılan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Merkezi Devlet Yeni Tarih Arşivi’nde bulunan bu istatistiklerde bu durum gayet açıkça belirtilmektedir.

istatistiklere göre, bir taraftan Ermeniler iran ve Türkiye’den Erivan Vilayeti arazisine göçürülmesine ve diğer taraftan bölgedeki Türkler çeşitli bahane, tazyik, kırım ve zulümlerle bölgeden uzaklaştırılmalarına rağmen 1917 yılına gelindiğinde bütün Erivan Vilayeti’nin % 40’a yakın nüfusu Türk’tür. Bu vilayetin Şerur-Dereleyez, Sürmeli, Nahçivan bölgelerinde Türkler büyük çoğunluktadır.
Erivan bölgesinde ise ahalinin % 45’i Türk’tür. Rus nüfus istatistiklerinde göze çarpan diğer bir özellik Kafkasya’daki Türk nüfusun Müslüman genel kimliği ile bazen de Tatar ismi ile kayıtlara geçirilmesidir.

Rusların bölgeyi istila ederek, bölgenin demografik yapısını değiştirmek üzere yaptığı çalışmalara, Ermenilerin Büyük Ermenistan Devleti kurma hayali de eklenince Erivan Bölgesi’ndeki Türkler’in vaziyeti çok daha kötüleşmiştir.

Erivan Vilayeti’nde (1918’den sonra Ermenistan Cumhuriyeti) 1918-1920 yılları arasında, Taşnak Hükümeti ve Taşnak Ordusu tarafından gerçekleştirilen “Türk Soykırımı” esnasında şimdiki Ermenistan bölgesinde yaşayan 575 bin Türk’ten 565 bini soykırıma ve sürgünlere maruz kalmıştır .
Bu rakamı Ermeni araştırmacısı Zevan Korkodyan’ın kendisi “Sovyet Ermenistanı’nın Ahalisi son yüzyılda 1831-1931” adlı, Erivan’da, 1932’de, Ermenice olarak yayınlanan eserinde tasdik etmektedir.
Z.Korkodyan’ın tespitlerine göre; Sovyet Ermenistan Hükümeti’ne Taşnaklar’dan toplam 10 binden biraz fazla Türk kalmıştır.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde (1914) Erivan Vilayeti’nin Türk ve Ermeniler dahil toplam nüfusu 1.014.255’tir. 1914-1919 yılları arasında Türkiye’den Erivan Vilayeti’ne 300 bin Ermeni gelmiştir .
Bu rakamı üstteki rakama ilave ettiğimizde 1.314.255 etmektedir. Bu yıllar arası bu nüfustaki doğal artışı da hesaba aldığımızda 1922 yılına geldiğinde Erivan Vilayeti’nin nüfusu 1.400.000 civarında olması gerekir.

Ancak Sovyet Ermenistanı’nın 1922’de yaptığı nüfus sayımında bütün Ermenistan’daki nüfus 772.052’dir . Aradaki fark 600 binden fazladır.
Bu durum dikkate alındığında Türkler’in ne kadar büyük bir soykırıma maruz kaldıkları ortaya çıkmaktadır.
Ermenistan’da Sovyet hakimiyetinin kurulması ve Türkiye ile yapılan Kars Antlaşması sonrasında, Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’nin teşebbüsü ile daha önceden Ermeni Taşnak zulmünden iran ve Azerbaycan’a göçen Türkler’den 60.000 kişi Ermenistan’daki ata topraklarına dönmüşlerdir. Bunların gelmesi ile Ermenistan’da 1922 yılındaki Türk nüfusu 72.596’ya ulaşmıştır . Bu sayı 1926’da 84.717’ye, 1939’da ise 130.800’e yükselmiştir .

Ermenistan’da yaşayan Türkler için 70 yıllık Sovyet döneminde de acılı günler sona ermemiştir. 1948-1953 yılları arasında Stalin, Harutyunov ve Mikoyan üçlüsü Ermenistan’da yaşayan Türkler’e karşı bir sıra baskı tedbirleri uygulamış ve binlerce Türk bu topraklardan başka yerlere sürülmüştür.
En son Ermenistan 1988’de başlattığı etnik temizleme politikası sonucunda, 1988-1990 yıları arasında 200 binden fazla Türk’ü Ermenistan’dan sürgün etmiştir .

–alıntı–

sovyet menşeili arşivler bunları yazmakta.
1827’de nüfusunun hemen hemen tamamı Türk olan bugünkü Ermenistan arazisinde, yukarıda belirtilen süreçte, soykırım ve göç ettirmeler sonucunda 1990 yılına gelindiğinde bir tek Türk dahi bırakılmamıştır.

1827’de Ruslar’ın bölgeyi istilasından önce 25 bin civarında Ermeni’nin yaşadığı şimdiki Ermenistan Devleti arazisinde bugün yalnız Ermeniler ve Yezidi Kürtler yaşamaktadır.
Bu da geçen 163 yıl esnasında bölgenin demografik yapısının tamamıyla değiştirildiğini açıkça ortaya koymaktadır.

haliyle durum böyle olunca da sözde ermeni soykırımı talepleri için biz sürekli işi “tarihçilere bırakalım” dedikçe bu şişirilmiş insanlar geri vites yapıyor.

Tarihi araştırınca gerçekler kolayca ortaya çıkıyor işte…

Reklamlar
One Comment
  1. Şeppal permalink

    Tarihler için referans verebilirseniz ve alıntıların kaynağını gösterirseniz bazı taşlar yerine oturabilir diye düşünüyorum, onun dışında içeriğinden şüphe edilen standart bir blog yazısı olmaktan öteye gidemiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: