Skip to content

OY URUM ATIN DEVLETİ…(rum devleti)…

Aralık 16, 2011
türk tarihçi ve komutan önre binabaşı‘nın yazıtlarında geçen ve bugünkü istanbul’da kurulmuş bulunan, anadolu’da kurulmuş ilk türk devleti/beyliği olup, anadolu kelimesini tanımlamakta kullanılan “rum” kelimesinin kökenini teşkil eder…rum adının kökeni;

anadolu,(diyar-ı rum)
rumeli,(urum-eli)
erzurum,(arz-er-rum)
akdeniz,(bahr-i rum)

esasen rum kelimesini ilk olarak roma uygarlığı’nın dip kültürü olan etrüskler’de görürüz.
etrüskler, kurdukları başkentlerine “merkez ve bayındır kent” anlamına gelen “UP-URUM” adını vermişler ve bu isim önce RUUMA‘ya sonra da bugün kullandığımız ROMA’ya dönüşmüştür. (günümüzde italya’nın bazı bölgelerinde roma kentine halen ruma ya da ruuma denilmektedir.)

roma imparatorluğu ikiye ayrıldığında ise bu adın kökenini oluşturan oy urum atın’a istinaden anadolu’yu ve anadolu halkı’nın tanımlamak için bu rum kelimesi kullanılmıştır.

karadeniz’in kuzeyinde ve orta asya’da türk ve turani halklardan meydana gelen bir federasyon kuran türkler, kurdukları bu federasyona at oy bil federasyonu adı verimiştir.
http://tarihturklerdebasl…en-donem-turk-devletleri/

işte bu at oy bil federasyonu’na bağlı olan alt devletlerden birini teşkil eden ön tatar halkı olan urum türkleri karadeniz’i geçerek boğazlar bölgesine ulaşır. mö-1980(erenköy yazıtı)


burada bir koloni kurarlar ve bu koloniye oy urum atın ve kurdukları kente de astanboliq(istanbul) adını verirler.
(bkz: istanbul/@protest sanayici)

kırım isminin kaynağı da olan Urumlar(QUIRIM), Türkiye’de çok az tanınan Türk gruplarından biridir.Günümüzde Ukrayna’nın Donetsk bölgesi başta olmak üzere Kazakistan ve Gürcistan’da yaşamaktadırlar.
Urumların kökeni hakkında çok farklı görüşler bulunmaktadır.

Bu görüşlerden biri de “Karadeniz’in kuzeyi sürekli olarak Türklerin meskun olduğu bir coğrafyadır. Bu bölgeye İskitler, Hunlar, Sabirler, Hazarlar, Kumanlar, Kıpçaklar, Peçenekler, Tatarlar birbiri peşi sıra yerleşmişler ve birbirleriyle karışmışlardır. Urumlar da Kırım’da yerleşen ve Hristiyanlığı kabul eden Türk asıllı bir gruptur.” şeklindedir.

işte anadolu’ya 1071’dan 3000 sene evvel adım atan, ve anadolu’nun “rum” olarak bilinmesini sağlayanlar at oy bil federasyonu içinde yer alan bu urum halkıdır…

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: