Skip to content

TÜRK DENİZCİLİĞİNDE KAHRAMAN GEMİLERİMİZ…

Kasım 6, 2011

Herbiri gerçek kahramanlık destanlarına imza atmış, türk tarihinin şerefli sayfalarında haklı yerlerini almış gemilerdir.

nusrat: çanakkale boğazı’na mucizevi bir şekilde döşediği mayınlar sayesinde hem savaşın, hem dünyanın gidişatını değiştirmiştir

bandırma: fazla anlatmaya ne hacet? gazi’nin samsun’a çıktığı gemidir.

rusumat no 4: işgal altındaki istanbul’dan anadolu’ya, sscb’den anadolu’ya milli mücadele için silah kaçakçılığı yapmış, pek az kişinin bildiği kamuflaj batırılması tarihe geçmiştir.

hamidiye: komutanı rauf orbay ile birlikte hasta adam osmanlı’nın akdeniz’de tekrar eski ihtişamlı günlerini yaşamasına sebep olmuştur.

ertuğrul: bugün türk-japon dostluğundan bahsedebiliyorsak onun sayesindedir.

mahmudiye: kırım harbi’nde sivastopol önünde gösterdiği kahramanlıklarla bugün dahi anılan osmanlı’nın sancak gemisidir.

mesudiye: 1897 osmanlı-yunan savaşında gösterdiği kahramanlıklarla, yunan donanmasına verdirdiği ağır kayıplarla kahraman sıfatına nail olmuştur.

sultanhisar: ufak bir torpidobot olmasına karşın avustralya denizaltısı ae2’yi kullanılamaz hale getirmiş, mürettebatını esir alıp denizaltıyı batırarak bir zaferin altına imza atmıştır.

muavenet i milliye: çanakkale savaşları sırasında ingiliz goliath zırhlısını batırarak önemli başarılar kazanmıştır.

gazi alemdar gemisi: istanbul-inebolu arasında mekik dokumuş, milli mücadeleye önemli katkılarda bulunmuştur.

gülcemal: türk denizciliğine uzun seneler hizmet etmiş, milletimizin her türlü emrine amade olmuştur. kah yolcu taşımış, kah cephane…kah asker taşımış, kah göçmen…hastane gemisi de olmuş, sosyete feribotu da…

mecidiye kruvazörü:osmanlı donanmasının en başarılı gemilerinden biri olarak denizcilik tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır.

bunların dışında paleng-i derya, nur-ul bahir, ittihadı osmani, demirhisar gibi kahraman gemilerimizi de atlamamak gerekir tabii…

Reklamlar
One Comment
  1. ismal permalink

    DONANMA-İ OSMAN-İ MUAVENET-İ MİLLİYE CEMİYETİ ….. Osmanlı Donanmasına savaş gemisi almak amacıyla kurulmuş yardım cemiyetidir.MUAVENET Gemisi bu yardımlarla alınmış gemi idi.TÜRK DONANMASI bu kadirşinaslığı unutmadı ….bir gemisine MUAVENET adı verdi .Hani yanlışlıkla vurulan gemi.Peki bu CEMİYETE ne oldu.Hain olmadığını türlü kıvırtmalarla dolaylı ifadelerle savunmaya çalıştıkları VAHDETTİN var ya işte Bu Cemiyeti kapattı parasına el koydu ..Bunu yapan HAİN OLMAZ da NE OLUR …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: