Skip to content

KAZAKLAR…

Ekim 30, 2011

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar tarafından “türk düşmanı, türki olduğu halde türklere yamuk yapan halk” olarak adlandırdığı topluluk. hatta topluluklar.

evet topluluklar.
niçin?
zira iki kazak topluluğu vardır.
birincisi bizim bildiğimiz kazaklar, yani kazakistan kazakları, diğeri ise rusların tarih boyunca tetikçisi olmuş barbar topluluk olan kazaklar, veya namı diğer zaporojye kazakları veya don kazakları…

ablay han‘ın soyundan gelen bugünkü kazakistan kazakları müslüman olup turani bir millettir. türkiye türkleri ile tarihi, dinsel ve kültürel gönül birliktelikleri mevcut olup ilanihaye dostlarımızdır.

gelelim kavram kargaşası yaratan diğer kazaklara,
evet, don-volga yahut zaporojye kazakları öncelikle turani değil slav bir millettir. yani bizim bildiğimiz çekik gözlü kazaklarla herhangi bir akrabalıkları yoktur ve üstelik bunlar hristiyan görünümlü putperestlerdir.

işin gerçek boyutuna geçecek olursak, kazak topluluklarını sanırım dünyada bir tek karıştıran biziz.
zira ruslar bizim turki kazakları “kazaqh” olarak tanımlarken diğer grubu “kazak” olarak tanımlarlar. ingilizce’de “cossack“, fransızca’da “cosaque” adı verilir. bizde ise parmakla gösterilecek bir güruh bu topluluğu “kozaklar” olarak bilir ve tanımlar…
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kozaklar

ünlü rus yazar lev tolstoy‘un aynı isimli başyapıtında bahsi geçen de yine bu barbar hristiyan topluluk olan kozaklar’dır.
yine bir başka eser olan gogol’un taras bulbası da yine türki kazak değil, slav kazaklarındandır…

üstteki eklentilerde sürekli kötülenen ve bize yamuk yaptığı dile getirilen kazaklar(kozaklar) osmanlı’nın kuzey politikası önündeki en sert rakip olmuşlar ve önce moskova ve kiev knezleri’nin sonra da rus çarlığı’nın osmanlı’ya karşı ileri karakolu vazifesi görmüşlerdir.

17. yy da artan kazak yağmaları ve saldırılarına karşı kırım hanı’nın osmanlı’dan yardım istemesine istinaden 4. mehmed zaporojye kazakları’nın üzerine bir ordu göndermiş, bu ordu kazaklar tarafından bariz şekilde yenilgiye uğratılmıştır.
10.000 askerimizin şehit düştüğü bu sefer neticesinde 4. mehmed zaporojye kazakları’na bir mektup yollayarak onları biat etmeye davet ettiyse de, osmanlı padişahı’nın bu mektubuna kazaklar alaycı bir üslüpla karşılık vermiş ve osmanlı’ya boyun eğmeyi kesinlikle reddetmişlerdir.
üstelik salt reddetmekle de kalmamış, osmanlı’nın karadeniz kıyılarını ve hatta payitaht istanbul’u sürekli yağmalamışlar, istanbul’a iaşe sağlayan kırım’daki özi ve akkerman kalelerine sürekli baskınlar düzenlemişlerdir.
kozaklar’ın bu yağma ve talan harekatları karşısında osmanlı donanması da yetersiz kalmış, “şayka” adı verilen ve genelde nehirlerde kullanılan küçük ve hızlı tekneler ile kozaklar osmanlı yurduna yaptıkları her seferden zengin dönmüşlerdir…

ünlü rus ressam repin’in aşağıdaki yağlı boya eseri de bu olayı betimlemekte olup tarih boyunca rusya’da en fazla paraya satılan eser olarak nam salmıştır;
http://galeri.uludagsozluk.com/r/190829/+

toparlayacak olursak,
her kazak’ı bizim bildiğimiz kazakistan kazakları ile karıştırmak ve bu tip mesnetlerle kandaşımız kazakları karalamaya çalışmak ayıptır, günahtır, kansızlıktır.

saygılarımla…

Reklamlar
Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: